Jézus ezen a napon hirdeti ki a tanítványoknak a nyelveket. Ez az én értelmezésemben azt jelenti, hogy ekkor minden próféta megértheti, mi az ő szerepe és narratívája a világa történetében. Eljátszhatunk a gondolattal, ki milyen próféta lenne. Ezekiel narratívája számomra félelmetes, ő nem szívesen lennék, és, hát őt nem is szívesen hallgatnám, félelmetes dolgokkal riogat, -az nem az én világom. Volt, aki álmot, jelet fejtett, szimbolikus cselekedetet hajtott végre, könyvet ír, meg ilyenek.
Azt hiszem, kicsit mindenki próféta. Hirdeti, hogy szerinte mi a tuti. És az is gondolom, hogy mindenki kapott nyelvet, Valami olyasmitt, amivel ő tud adni, ami által ő képes hatással lenni a világ folyására. Mérő Lászlóé nyelve a tudomány, David Hume.-é valószínű a filozófia.
Mérő László (matematikus, publicista, pszichológus, játékfejlesztő) a Boldogságról szóló Stand Up – jában azt a nézetet osztotta meg, hogy a boldogságmak 3 összetevője van. Az arány, hogy kinek melyikből mennyire van szüksége egyedi.
A második volt a flow. Bármi, amit szeretünk csinálni. Erről nem szólnak az iskolarendszer meséi. A flow- val kapcsolatban eszünkbe jut az autóverseny, a bungee jumping, minden amit nehéz elérni, ami sokba kerül, de a legkevesebbszer jut eszünkbe az ellenkező narratíva
A pénzigényes élvezeteken túl ide kapcsolódnak David Hume (18. században élt filozófus, történész, közgazdász, esszéista) erkölcsfilozófiai gondolatai:
1, Az erkölcsi érték kritériuma a kellemes és hasznos érzés.
2, Ezek közül értékesebb az, mely nemcsak magunknak, hanem másoknak is hasznos.
3, Mikor a lelkiismeret helyébe a rokonszenv érzelme lép: a lelkiismeretes ember ösztönösen beleéli magát a másik lelkivilágába, ezáltal megtudja, hogy mi kellemes és hasznos a számára.
4, Mivel az ész sem előidézni, sem megakadályozni nem képes semmiféle cselekedetet, – erre csak a személyek képesek, – a „kell” és a „nem szabad” szavaknak ebben a témában viszonylag hatékonytalanok
Eszerint 1, flowt okozhat ha valami kellemes (bungee jumping) 2, több a flow, ha valami másoknak is kellemes (meghívni egy idegent, hogy ő is ugorhasson) 3, adekvát, a másik a valódi igényeit meglátó segítség esetén még több az öröm 4, minderre, – mint mindenre, – a vágy csak belülről fakadhat
Viszont, ha ott a vágy az adekvát segítségnyújtásra, a fentiek szerint ott lesz az öröm, és még tán a flow is.
A holnap távol, hát ma légy bátor
A nap 24 órából álló lehetőség kilépni a mókuskerékből, adni, teremteni
Belegondolva mennyivel szebb lehetne a világ, ha mindenki csak heti 2 órát nem a pénzt hajszolná, hanem csak úgy adná magát, és a tehetségét! A kitesurf-ös posztokat osztana meg az óceán csodáiról; a tanár programokat szervezne sajátmaga és a barátai számára, vagy könyvet írna, hogy boldogítsa vele a világot, – nem pénzért, csak úgy; a kertész szavakba öntené tudását, hogy a tuják pusztulásán értetlenkedő emberekhez eljusson a hír, – miért is fontos locsolni ezeket a növényeket; akinek ahhoz van tehetsége, az csinálna zenét, filmet, – nem feltétlen a világegyetemnek, akárcsak épp szeretteknek, ismerősöknek; a pék, aki nem lehetett pedagógus, mert nem taníttatták, de van hozzá ambíciója, megtanítaná sütni azt, aki arra vágyik; az építész szakszerűen betömne egy lyukat valaki háza falán.
Aki már vagy még vagy épp nem dolgozik, mesélne egy kórházi ágyon fekvő beteg gyereknek, vagy a kertben termett gyümölcsökből lekvárt készítene panelokban természetes ízekre vágyó embereknek, és átadná, -és közben nem érezné magát feleslegesnek. Mert senki nem az! Aki képes akár egy megkönnyebbült pillanatot okozni a másiknak, vagy épp az osztatlan figyelmét tudja 10 percre odaajándékozni, többet tesz a világnak sokszor, mint a 8 órás gürizéssel tenne. Csak belénk idegezték, hogy, ami nem hoz anyagi hasznot, az értéktelen.
Aki olyan jól keres, mint néhány fogorvos, -lehet, hogy havi 2 órát szánhatna szerencsétlen sorsú gyerekek fogaira. Talán azért olyan mértékű az anyagi haszna, hogy belátva, hogy fogat más szakma nem tud tömni,- könnyebb legyen az idejéből kicsit áldozni a nemes ügyre. Egyrészt azt gondolom boldogsággal tölt el mindenkit a jótékonykonyság, másrészt a mentális egészségnek is jót tesz egy kis kitekintés más kultúrkörre, más mentalitásra, ismeretlen értékrendszerek felé.
Aki otthon beteget ápol, neki viszont nem a segítés a legmegfelelőbb kilépési lehetőség, – ő azzal tud jót tenni a világának, ha 2 órát tud és hajlandó arra áldozni, hogy feltöltődjön.
Mennyire szép és kerek lenne a történet, ha ehhez a lehetőséghez épp a fent említett emberek segítenék hozzá.
Bármit tenne a bárki, amit nem szokott, ami másról szól, és ami a kisagyában véletlenül felmerül. Csak olyat, ami jólesik, – nem a felkelni, a nekiindulni, az mindig rossz , – hanem a többi örömért. A teremtés kezdetének izgalma miatt, az alkotás közben érzett flow okán, és ha a meló épp kicsit nehéz is, és a végén ott a 2-2 öröm, az egyik azé, akit elért a kegy, a másik viszont azé, aki osztotta.
Persze, aki amúgy is túlhajszolt, nem teheti meg. Ő nem fog tudni kilépni oly könnyen a mókuskerékből. Az lehet a baj, hogy manapság rossz mókuskerekeket gyártanak.. vagy épp túl komfortosakat
3:2