Jean-Philippe Rameau: Les Boréades /opera/

Rameau a mai összhangzattan megalapítója, aki,– többek között,– megállapította a hármashangzat, a dúr- és moll-konszonancia törvényszerűségeit
Boreades: északi szél, a Horvátországi Bora névadója
Helyszín Baktria, egy ókori görög királyság Afganisztánban

A történet:

  • Baktria királynője, Alphise csak az északi szél istenének valamelyik leszármazottjához mehet feleségül. A két Boread herceg, Calisis és Borilée egyike sem kelti fel Alphis érdeklődését, az ő szíve Arabisé. Calisis herceg ünnepséget szervez, azon részt vesz, de csak hogy azt higgyék, minden rendben van.
  • Apolló templomában vagyunk. Ádám főpap ismeri Abaris születésének titkát, de megfogadta, hogy csak akkor árulja el, ha Abaris arra méltónak bizonyult. 
    Abaris panaszkodik, hogy kevés támogatást kap Apollótól, és szomorúságában elárulja a királynő iránti érzelmeit, aki szintén megjelenik a templomban, hogy a papok segítségét kérje. Abarisnak meséli el álmát, melyben Borée azzal fenyegette, hogy elpusztítja nemzetét. Abaris megígéri neki Apollo segítségét, és szerelmet is vall, Alphise viszonozza a vallomást. 
  • Calisis és Borilée továbbra is ragaszkodik Alphisehoz, akinek most egy Szent szertartáson kell döntenie. Ámor hogy segítsen leereszkedik a templomba, és egy nyilat ad át neki, ezzel szentesítve szíve valódi választását, azzal a meghökkentő kitétellel, hogy Borée vére kapja meg a koronát, amely jogosan az övé.
     Borée-tól való félelme és az Ámor által, bár kétértelműen, -hisz Abarisé elvileg nem lehet jogosan a korona, – sugalmazott magabiztosság között zavarodottan ingadozó Alphise mégis megnyugtatja Abarist, hogy ez így OK.
  • Végső szertartáson Alphisenak választani kell. Adam főpap a válaszát követeli, Alphise válasza, hogy szerelméért kész lemondani a trónról is, és Abaris felé fordulva átadja neki Ámor nyilát.
    Calisis és Borilée mindketten azonnal a trónt követelik, de az emberek tiltakoznak: új férjével együtt is megtartanák királynőjüket.
  • A szelek istenei feldühödnek, Baktriát elpusztítja Borée dühe, a vihar elsodorja Alphise-t is.
  • Abaris és a nép siránkozik az igazságtalan halál miatt.
  • Abaris, aki nem találja kedvesét, Ámor nyilával próbál meghalni, ám Ádám ezt megakadályozza. Ezután Apollóhoz fordul, de Polymnie (Polyhymnia) válaszol, és lágy koncertjeivel újraéleszti bátorságát és szenvedélyét, és arra bátorítja, hogy utazzon a mennydörgés hajlékába , ahol kedvesét fogságban tartják.
  • Borée mindeközben még mindig nem tágít: vagy Alphise feleségül megy az egyik, az ő véréből született fiához, vagy fogságban marad; míg ő pedig továbbra is csapásokkal pusztítja a Földet.
  • A királynő ellenáll. Megjelenik Abaris, aki Ámor nyilát lóbálja. Ereje elhallgattatja a gazembereket, miközben Apollo leszáll az égből, és felfedi, hogy Abaris a fia, és egy Borée-ból származó nimfától fogant. 
    Borée elismeri Alphise és Abaris szerelmét. Ámor diadalmaskodik.

Mitológiai háttér:

Abaris: i . e. 6. században élt, és valószínűleg a Délkelet-Európában honos trák–szkíták, azaz a géták közül származott.
A görögök hagyományai szerint Apolló; a szkíták hite szerint Goitoszürosz (Γοιτοσυρος), azaz a Nap megszemélyesítőjének felkentje volt. (Lásd: Szkíta istenségek.) 
Suidas görög krónikaíró szerint Pitagorász is Abaris tanítványa volt.

Róla írta:
Herodotos: Nyílra kapaszkodva körbejárta a világot, és közben nem vett ételt magához
Platon: trák orvosok közé sorolta Abariszt, akik a lélek és a test gyógyítását ráolvasás által gyakorolják.
Strabon: Abarisz és más hasonló férfiak tisztességes hírnévnek örvendtek a görögök körében, mert olyan magatartást tanúsítottak, melyet az elégedettség, a takarékosság és az igazságosság jellemez.

Polühümnia („himnuszokban bővelkedő”) a görög mitológia istennője, a vallási, himnikus és elégiaköltészet, továbbá a pantomim múzsája. Nyolc nővérével együtt Zeusz főisten és Mnémoszüné, az emlékezés istennőjének lánya.
Igen komoly, tekintélyes nő – töprengő, meditatív alakját gyakorta ábrázolták hosszú palástban, fátyollal, amint elgondolkodó tekintettel áll és ujját a szája elé emeli. Dicsőséget és halhatatlan hírnevet hoz a költőknek. Polühümniát néhány forrás a geometria, a meditáció és a mezőgazdaság múzsájaként is megemlíti.


Vissza