Szent Péter apostol halálát Rómában sok helyen ijesztő módon ábrázolják.
A korai keresztény egyház első vezetője, az első pápának tekintett Szent Péter apostol.
Eredeti foglalkozását tekintve halász volt, mígnem Jézus őt és testvérét, Andrást tanítványává, „emberhalásszá” nem tette.
Születésekor Simonnak hívtak, ez a szó a héber שָׁמַע igével áll etimológiai kapcsolatban, jelentése: hall, meghallgat, hallgat rá, figyel, megért, szót fogad.
Krisztus adta neki az arámi Kéfás nevet, melynek jelentése „kőszikla”, ezt valószínűleg ő maga fordította a görög Petroszra, vagyis Péterre.
Máté evangéliuma szerint a névadáskor Jézus így szólt: „Te Péter vagy, és én erre a kősziklára fogom építeni egyházamat, s az alvilág kapui nem vesznek erőt rajta.”
Péter a Korintoszi levelek 9. fejezet. 5. tanúsága szerint követte őt.
Péter Márk evangéliumának 14. fejezete alapján háromszor is megtagadja, hogy Jézus tanítványai közül való, amikor Jézus a vádló főtanács előtt állt:
„66Amikor Péter lenn volt az udvaron, arra ment a főpap egyik szolgálóleánya. 67Meglátta Pétert, amint melegedett, ránézett, és így szólt: „Te is a názáreti Jézussal voltál.” 68Ő azonban tagadta, és ezt mondta: „Nem tudom, nem is értem, mit beszélsz.” És kiment az előcsarnokba. A kakas pedig megszólalt. 69A szolgálóleány ismét meglátta őt, és újra mondta az ott állóknak: „Ez közülük való.” 70De ő ismét tagadta. Egy kis idő múlva viszont az ott állók mondták Péternek: „Bizony, közülük való vagy, hiszen Galileából való vagy te is.” 71Ekkor ő elkezdett átkozódni és esküdözni: „Nem ismerem azt az embert, akiről beszéltek.” 72És nyomban megszólalt a kakas másodszor is. Péternek ekkor eszébe jutott, amit Jézus mondott neki: „Mielőtt a kakas kétszer megszólal, háromszor tagadsz meg engem.” És sírásra fakadt.”
János evangéliuma 21. fejezet szerint a feltámadása után Jézus feloldotta a hűtlenséget, és pásztori megbízatást adott neki.
15Miután ettek, Jézus megkérdezte Simon Pétertől: „Simon, János fia, jobban szeretsz engem, mint ezek?” „Igen, Uram – felelte –, tudod, hogy szeretlek.” Erre így szólt hozzá: „Legeltesd bárányaimat!” 16Aztán másodszor is megkérdezte tőle: „Simon, János fia, szeretsz engem?” „Igen, Uram – válaszolta –, tudod, hogy szeretlek.” Erre azt mondta neki: „Legeltesd juhaimat!” 17Majd harmadszor is megkérdezte tőle: „Simon, János fia, szeretsz?” Péter elszomorodott, hogy harmadszor is megkérdezte: „Szeretsz engem?” S így válaszolt: „Uram, te mindent tudsz, azt is tudod, hogy szeretlek.” Jézus ismét azt mondta: „Legeltesd juhaimat!”
Péter és János sorsa.18„Bizony, bizony, mondom neked: Amikor fiatal voltál, felövezted magad, s oda mentél, ahova akartál. De ha majd megöregszel, kiterjeszted karod, s más fog felövezni, aztán oda visz, ahova nem akarod.” 19E szavakkal jelezte, hogy milyen halállal dicsőíti majd meg Istent. Majd hozzátette: „Kövess engem!”
Néró császár keresztényüldözése idején
A Quo vadis-legenda szerint
A hagyomány szerint a vértanúság elől Rómából menekülő Péter ap. a Via Appián találkozott a föltámadott Jézussal, s megkérdezte: Quo vadis, Domine? Jézus azt felelte, hogy Rómába megy, hogy Péter helyett ismét keresztre feszítsék. Szavaira az ap. visszatért a városba, ahol keresztre feszítették. A találkozás helyén állított kpna padozatában márványlap őrzi az Úr lábnyomának helyét. – Irod. feldolgozása Sienkiewitz ~ c. Nobel-díjas regénye.
Az apostolt mesteréhez hasonlóan kereszthalálra ítélték, azonban amikor a katonák elkezdték volna hozzászögezni a kereszthez, ő utolsó kívánságával azt kérte tőlük, fordítva, fejjel lefelé feszítsék meg, ugyanis nem tartotta méltónak magát ugyanahhoz a halálnemhez és szenvedéshez, amit a Megváltó átélt. A katonák nem bánták, valószínűleg jó viccnek tartották Péter kérését, a fordított kereszt így lett ez is ,- a keresztezett két kulcs mellett, -az egyházalapító apostol szimbóluma a keresztény hagyományban.
– fordított kereszt – Szt Péter kereszt –