Betűk

Betűk és számok történelmi kapcsolódása egyes kultúrák fényében:

Görög

Az ókori görög kultúrában a betűket egy-egy számértékkel feleltették meg, a szó, mondat számait összeadva, metaforikus hídként kapcsolták más, de azonos számértékkel bíró szavakhoz. Arisztotelész szerint a görög izopszifia (a betűk számértékkel való megfeleltetése a görög Milétosz városában kifejlesztett pitagoraszi hagyomány része volt, és az ie. 6. században keletkezett. 

A héber, -a kabbalista kultúra része a midrás, azaz a Tóra kifejtése, magyarázata – exegetál, egzegetál a Biblia szövegét magyarázza, kifejti.
Ilyen magyarázat pl. „Természet’ és a „Teremtő” szavak számértéke megegyezik.. ebből szabad asszociációval különféle következtetéseket lehet levonni.

Az arab ábécé:

Azʾabjad ( أبجد ) szó a sémi ábécé első négy betűjéből (ABGD) származik, csakúgy, mint az arámi, a héber, és a föníciai ábécé. Ezek a régebbi ábécék mindössze 22 betűt tartalmaztak, a taw -nál megállva , ami numerikusan 400-nak felel meg. 

A modern arab ábécé egy alfanumerikus kódtábla, 28 darab értékkel.

Az első betű ʾalif , az 1 jelölésére szolgál; a második betű, bā, 2.. és így tovább 9-ig. A betűk ezután a 10-eseket és a 100-asokat jelentik.
A többi ábécétől eltérően, itt 28 karakter található, és 1000–ig terjednek az értékek.
Az abjad számokat is használják arra, hogy számértékeket rendeljenek az arab szavakhoz számmisztikai, és az előzőek hasonlóan vallásmagyarázati célokra is.
Az esztétika irányzatok megismerése végett itt látható még néhány szír változat.

Ókori egyiptomi és későbbi kopt


1, Alef, Alif kapcsolat ég a föld között

Kerengő Dervis, mint az
az égi energia lecsatornázója.
magában foglalva az a héber az arab és a hieratikus írás 1-es értékű jegyét
17000 éves barlangrajz
szarva: alef

Hierogrif eredet keselyű és ökör:
A keselyű Hóruszt, a szarvasmarha Hathort, a termékenység istennőjét szimbolizálhatta, mielőtt a betűvé lett volna..


🙂 és kiejtésileg még az angol „I” is érdekes összefüggést mutat a nád I, -mégis alif lett… ki érti ezt

Héber egzegézis az alefről: a természetfelettivel való kapcsolat.

b” hang, 2, bá, bét láb és ház

Egyiptomi hierogrif eredet:

A teremtés még befejetetlen. Talán láb megvetése, házépítés, mint földi meló. Földelés, földre lehozás, a Föld termékenyítése.. kituggya

mezopotámiai eredet:
Itt már a befejezetlen ház dominál_

a ház, ház-terv hierogrifájából indul
héber
szír
az arab ellapult forma megint inkább lábra hasonlít


g” hang, 3, gimel, korsótartó és hajtóbot

Az óegyiptomi teve vagy dobóbot hieroglifájából származik föníciai „gimel” betű. Az angol/latin C és G kifejezés is. A rómaiak megváltoztatták az ábécét, a rómaiak alakítgatták az ábécét, ami jelenti azt, hogy C és G valószínűleg testvérek.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Hieroglif írás

A kifejezés jelentése: szent véset. Piktografikus, lineáris sorrend nélküli Írásreformot a 3. dinasztia alatt vezettek be: a jelek elnyerték standardizált alakjukat, és kidolgozták a helyesírást. Kalligráfia: a jelek képzeletbeli négyzeteket töltenek ki, ezek iránya korszakonként konzekvens, korszakok között változó. Irányuk egy-egy írófelületen belül is változhat, figyelembe véve egy-egy ajtó elhelyezkedését, vagy csak simán az optimális helykihasználást.

Kriptografikus írás: a Ptolemaiosz-kortól a hieroglif jelekhez egy másodlagos, rejtett jelentés is tartozik.

Hieratikus írás a piktografikus alakok leegyszerűsödésével keletkezett, majd a jelek absztrakt geometrikus formákká alakultak át. A 12. dinasztia idején vezették be a vízszintes sorok használatát, amelyekben az írás ekkor jobbról balra haladt.
Az Újbirodalomban a fejlődés kétfelé ágazott

1, Irodalmi szövegek írására szolgáló kalligrafikus szépírás, ami egyszerűsödnek ugyan, de nem válik folyóírássá. A későhieratikus, vallásos szövegek írására használt változat formálódott (hieratikus = „papi”), az utolsó hieratikus papiruszok a római korban készültek.

2, Adminisztrációhoz használt gyorsírás folyóírásként, – abnormális hieratikus írás, -alakult tovább. A kidolgozott kurzív (folyó) írás, az adminisztráció és a világi irodalom írása lett (démotikus = „népi”). Az íráshordozó papirusz, de gyakran vésték kőbe; a római korban az ecset használatát felváltotta a stílus.
A kereszténység elterjedésével, az. i. sz. 5. században a démotikus írás használata is megszűnt.

Kódfejtés

Az 1800-as évek elején egy zseniális nyelvész, filozófus, – Jean-François Champollion, – hirtelen ötlettől vezérelve, a vallással együtt fennmaradt kopt nyelvet megtanulva, azon, mint hídon áthaladva, – temérdek tudást, logikát és intuíciót felhasználva képes lett a hierogrifákat megfejteni. Thomas Young is sokatt tett az ügyért, de csak miután megtanult 12 fura nyelvet, megfejtette a szem működését, és bizonyította a fény hullámtermészetét.

Mi az a Rosetta-kő?
Egy sztélé, – azaz faragott, vésett jelekkel vagy feliratokkal, gyakran ábrázolásokkal is ellátott nagyméretű kőtábla, kő- vagy ritkábban faoszlop, melyet többnyire emlékműnek vagy síremléknek emeltek, – töredéke. Ie. 196. március 27-i rendeletet rögzít. A rendelet arról szól, hogy az egyiptomi papok Ptolemaiosznak, – az egyiptomi templomokban tett engedményeiért cserébe, – királyi kultuszt alapítottak

A rendelet egy nyelven, de felül hieroglifákkal, az akkor már 3000 éves egyiptomi emlékművek hagyományos írásával, középen démotikus nyelven, az írástudó egyiptomiak mindennapi írásmódjával, alul pedig görögül, a kormány által használt nyelven íródott.

A granodiorit sztélát egy templomban helyezték el,

Zenélő ábécék