Róma 2. nap

Róma harmadik nap

A Vatikáni Múzeum

Ha a tegnapi nap kultursokknak volt mondható, ami itt fogadott, az hihetetlen.

Az egyéni vélemény ugyan nem számít, de a vélemények összessége igen. Itt a világképek olyannyira keverednek, és olvadnak eggyé, hogy azt gyönyörűség látni. A Vatikáni Múzeumban megfér egymás mellett az óegyiptomi, ógörög és még sok ó, -vallások, tudományterületek, horoszkóp .. imádtam ezt a megengedő attitűdöt.

Via Appia Nuova az utca neve, amin a központ felé sétálva emellett a gyönyörűség mellett elhaladhatunk.
Számomra sokmindent képvisel ez a kis járdaszegélyen álló kocka.
Kocka, mint emberiség, sokszínűség, Viharvert funkcinalitás, szabad önkifejezés, a tökéletlenség lehetősége

A sokszínűség érzete már az utcán társunkká válik:

Csak ezen az egy utcán végighaladva teljes kulturális arzenált tapasztalhatunk meg, az út célja mégis közös, -a létezés.
A római birodalom, miután a fél világot elfoglalta, méltán vált olvasztótégellyé.
A Piazza Giovanni Paolo Secondo közepén található égbenyúló szobortüneményt érdemes figyelmesen megnézni. Alul talán görög a felirat, fölötte egyiptomi hierogrifák, az egész tetején pedig a kereszt. Nem kirekeszt, hanem ráépül.
Róma a kulturális különbségeket nem elrejti, hanem büszkén, a főtér közepén mutogatja
Persze, mindenki azt vesz ebből észre, amit csak szeretne. Sokaknak Róma a kereszténység fővárosa, pedig..
– de jó lenne, ha el tudnám olvasni a feliratot –

A Vatikáni Múzeumba nagyon érdemes előre megvenni a jegyet. Ha a hivatalos oldalon elfogyott, itt drágábban bár, de van még esély. A jegyváltás után egy közeli utazási irodában vehettük át a jegyet, szigorúan a belépési lehetőség előtt fél órával, de utána, mintha vörös szőnyegen haladtunk volna el a kisebb-nagyobb sorok között, kérdéseinkre, hogy hova álljunk, csak becsipogták a vonalkódot és bezavartak a múzeumba.
https://www.getyourguide.com/

Talán a helyszínen vett jegy (a földön találtam)

a nagy kaland előtt akár a közeli piacon is kielégíthetjük szín és formaigényünket és feltölthetjük ásványianyagkészleteinket

Miután szépen feldíszítettük a közeli kukát, áthaladva a vörös szőnyegen, majd a hátizsákellenőrzésen, -immár átadhatjuk magunkat az akár egész napos hömpölygésnek

Ilyesmikkel fogunk találkozni, mint:

Európai kultúra

L’amor di Michelangolo e la fatica insieme

Angyali üdvözlet Joachimnak, – akinek a történet szerint így szeplőtelenül fogant gyermeke, aki maga Szűz Mária. Így ő eredendően, bűn nélkül született, ezért születhetett általa Jézus

Felhőn csücsülő boldogság
vatikáni faliszőnyeg,10 lépés hosszússágú
Az ég feltérképezése, tanulmányozása a fotózás előtti korból

hogy ezen a ponton ne kelljen választani a kifutás és az éhenhalás között, -nem árt hidegélelemmel is készülni, a múzeum közepén van napfényes szabadtér, ahol viszonylag feltűnés nélkül el is fogyaszthatjuk

Egyiptomi kultúra

Egyiptom ❤️
Talán vízáldozat és sok gyógyító ankh

Shabtik
sírokban helyezték el, az elhunytat szolgálták a túlvilágon. A figurák gyakran kapát vittek a vállukon és kosarat a hátukon. A lábakon hieroglifák, – állítólag azt bizonygatták, hogy készek válaszolni az istenek munkára szóló felszólítására.

Ozirisz két arca

Ízisz
Talán a Magyarországon megtalált, szombathelyi Izisz szentélyben is ilyesmi lehetett, monumentális

Thot-ok

Ó is Thot, csak épp nem madárka
Mindenfèlék a leírásokkal

Ápisz, Ozirisz élő jelképe. Kapcsolatba hozták a napistennel is, ez az oka annak, hogy szarvai között ott a napkorong és időnként az ureusz-kígyó is.

A Ptolemaioszok korától kezdve egy új istenség, az Ozirisz nevét is viselő szent Ápisz bika, görögösített összevont nevén Szerápisz kultusza hódította meg a Földközi-tenger térségeit. Nini, de jó!
Összeért két kultúra és mindkettő fennmaradt, juhé!

Mert az ősi egyiptomiak is ettek, ittak

Mi is. Keksz finom volt elfogyott.

Görög kultúra

Ő az: Okeanos (katt)


Nilus, – mint.. 🫢

Apolló zeneszerszámmal
Apollo római isten, a görög Apollón megfelelője, a gyógyítás, a Nap, a művészetek istene, Iuppiter és Latona gyermeke. Ikertestvére Diana holdisten.
Milyen jó, hogy tegnap láttuk a Jupiter templomának romjait

Holdisten, – ha nehezen is, de itt látható Hekate (katt) mindhárom arca

És aztán itt vannak a tudományok is egy kis próféciával fűszerezve

térképek, elképzelhetjük, ahogy internet helyett a döntéshozók itt nézegették a világunkat

Egy izgi terem:

itt nagyon különlegesnek tűnő, mindenféle nyelven íródott könyvek is vannak
A terem közepén egy bonyolult könyvtári vitrin található, amelyet a párizsi Maison Christofle (1874-1878) készített az adományozó, Sire apát számára.

Tartalmazza a Szeplőtelen Fogantatás Dogmája Kiáltvány Bullája eredeti fordításainak fakszimiléit, amelyek eredeti példányait ma a Vatikáni Könyvtár őrzi.

Középen egy szobor, de ez vajon melyik fal?

IX. Pius 1854. december 8-án úgy döntött, hogy freskóciklussal ünnepli meg, hogy Mária anyukája, Anna szeplőtelenül fogant.

Francesco Podesti 1856 és 1865 között dolgozott ezen a projekten, minden részt maga tervezett és készített.

  • A boltíves mennyezet allegorikus jeleneteket jelenít meg, utalva a Szűz erényeire: Noé családja megmenekült a bárkában; Eszter és Ahasvérus; Judit és Holofernész; Joel megöli Sisarát; valamint láthatóak a Hit és a Tan megszemélyesítői.
  • Az északi fal a kontinensek tisztelete a trónoló egyház előtt.
  • A nyugati fal a teológusok találkozója a dogma megvitatására.
  • A déli falon látható a fő jelenet, a Dogma kihirdetése, amely a Szent Péter-bazilikában játszódik. A Podestit Raphael ihlette, és az égi szférában mutatja a Szentháromságot és a Szűzanyát, valamint az egyházatyák, próféták, apostolok és az Ó- és Újszövetség más alakjainak körmenetét.
  • A keleti falon a Mária-kép megkoronázása című festménnyel zárul, amely a Szent Péter-bazilikában a Kiáltványt követő szertartás. Podesti jelen volt ezen a szertartáson, és saját magát ábrázolta a festményen.

óóóó, Arisztotelész , és Platon, és a Pythegóreusok, és Euklidesz tanítványival, Szokratész és Platon, valamint jobbról a második festő maga:

A festő: Raffaello

Ezen a linken olvasható, kik is vannak még a képen

Ha nem vagy annyira otthon az angol nyelvben, érdemes előre megtanulmányozni az erről a helyiségről szóló okosságokat

Horoszkópszoba egy kicsit elrejtve, -már csak azért, mert egészen a végén van, ahol már a lábad is lejártad, és erőd sincs átmenni egy újabb kitérőn, ha balra elfordulsz, 1-2 helyiségen átjutva már meg is találod

Aztán jöhet a modern rész, ahol már a jottányi erő is elhágy, majd a Sixtus-kápolna, ami annyira titkos, hogy elvileg fotózni sem lehetElőtte pihenésképp az udvaron ilyesmi kincseket érdemes találni: cuki kisgyerek tojással a kezében galambot kerget, a tér közepén a szférákat megjelenítő, fordítható aranygömb , valamint egy hosszúkás csigaház és egy gyöngyszem

Róma harmadik nap